петак, 29. јул 2011.

LAMP server na Ubuntu 11.04

Posle dužeg vremena ponovo mi je zatrebao Apache i PHP da bi isprobao nešto. Pošto sam u međuvremenu preinstalirao Ubuntu morao sam da instaliram LAMP server (LinuxApacheMysqlPhp) ponovo. Postoje više načina, a ja ću ovde zabeležiti za sebe kao podsetnik onaj najbrži i najlakši.
Za razliku od prethodne verzije Ubunta na 11.04 alat tasksel nije instaliran pa je potrebno prvo njega instalirati. Pokrene se terminal i idemo...
$ sudo apt-get install tasksel
Zatim pokrenemo tasksel i instaliramo LAMP server. To možemo učniti na dva načina, pokrene se tasksel bez ikakvih opcija i iz liste taskova se izabere LAMP-server
$ sudo tasksel
ili se odmah izabere task koji želimo da instaliramo (u ovom slučaju LAMP-server)
$ sudo tasksel install lamp-server
U toku instalacije potrebno je postaviti lozinku za root korisnika za MySQL server. Po završetku instalacije proveravamo da li server radi tako što u internet pretraživaču kucamo adresu http://localhost posle čega treba da dobijemo početnu stranicu servera na kojoj piše It works! uz obaveštenje da je to podrazumevana stranica i da server radi ali nikakav sadržaj još uvek nije dodat.
Sledeća stvar koja je meni potrebna je da omogućim Apache2 modul userdir da bih mogao da pravim stranice u poddirektorijumu svog Home direktorijuma. U suštini modul userdir Vam omogućava sa napravite direktorijum u svom Home direktorijumu, podrazumevano ime je public_html (ovo važi za sve korisnike na računaru), da tu postavite sajt i da mu pristupate sa http://localhost/~ime_korisnika. Ovo se može postići na više načina ali je najjednostavnije sa komandom:
$ sudo a2enmod userdir
U slučaju da se sajt smešta u neki drugi direktorijum a ne u public_html potrebno je izmeniti fajl /etc/apache2/mods-available/userdir.conf pri čemu promena utiče na sve korisnike na računaru. U fajlu se pronađe public_html i zameni imenom direktorijuma u kome nam se nalazi sajt. Pošto mi je potreban i php, a on je isključen za korisničke direktorijume potrebno je izmeniti i fajl /etc/apache2/mods-available/php5.conf u kome treba komentarisati linije
#    <IfModule mod_userdir.c>
#        <Directory /home/*/public_html>
#            php_admin_value engine Off
#        </Directory>
#    </IfModule>
Posle svega ovoga još treba restartovati server i to je to...
$ sudo /etc/ini.d/apache2 restart
Za kraj se napravi direktorijum public_html.
$ mkdir ~/public_html

понедељак, 11. јул 2011.

Izrada laminarne vodene mlaznice

U toku vikenda sam na vikendici napravio prvu, probnu verziju mlaznice. Tamo imam alat i prostor gde da radmin. Sve ukupno mi je trebalo oko sat vremena. Evo i konačnog spiska materijala.
  1. PVC cev prečnika 110mm
  2. PVC klizni nastavak prečnika 110mm
  3. PVC poklopac za cev prečnika 110mm - 4 kom.
  4. gumice za dihtovanje prečnik 110mm- 3 kom.
  5. plastične cevčice za sok - oko 300-350 kom.
  6. sunđer
  7. nastavak za baštensko crevo - 1 kom.
  8. mrežica za komarce

четвртак, 7. јул 2011.

Laminarna vodena mlaznica

Ili ti laminar wather jet...
Dosta toga može da se nađe na internetu o laminarnim mlaznicam, između ostalog i uputstva kako napraviti istu. Onda bi mogli da probamo. Šta mi se treba? Jedna PVC kanalizaciona cev (u mom slučaju klizni nastavak i najkraća cev od 110mm prečnika), poklopac za istu komada 2, gumica za dihtovanje takođe komada 2, 3 do 4 pakovanja cevčica, parče sunđera, konektor za baštensko crevo, mrežica za komarce i nešto alata. Jedan flomaster, makaze, par burgija, kružna testera za vađenje čepova i bušilica (poslužiće i ona na baterije).
Kako ustvari sve to radi? Cev se zatvori sa donje strane, izbuši se rupa sastrane ili na dnu za konektor za crevo, odnosno tu dolazi voda. Zatim se iseče sunđer prečnika malo većeg od unutrašnjeg prečnika cevi , da se lepo zaglavi u cevi i da se nebi pomerao. Sunđer usporava vodu i eliminiše turbulenciju. Zatim dolazi prazan prostor, pa mreža za komarce, pa cevčice za sok. Zatim opet mreža za komarce da drži cevčice na svom mestu. Cevčice usmeravaju vodu da se kreće uzdužno kroz cev i smanjuju mogućnost stvaranja turbulencije u vodi zbog svog malog prečnika. Na kraju dolazi prazan prostor i poklopac sa rupom na sredini kroz koju izlazi lamirani mlaz. Rupa mora da bude lepo obrađena da nebi došlo do rasprskavanja mlaza.
I to bi bilo to. Delove imam, alat imam, još samo da krenem da radim.