U toku vikenda sam na vikendici napravio prvu, probnu verziju mlaznice. Tamo imam alat i prostor gde da radmin. Sve ukupno mi je trebalo oko sat vremena. Evo i konačnog spiska materijala.
- PVC cev prečnika 110mm
- PVC klizni nastavak prečnika 110mm
- PVC poklopac za cev prečnika 110mm - 4 kom.
- gumice za dihtovanje prečnik 110mm- 3 kom.
- plastične cevčice za sok - oko 300-350 kom.
- sunđer
- nastavak za baštensko crevo - 1 kom.
- mrežica za komarce
Takođe je potrebno nešto alata, kako recimo bušilica, kružna testera za vađenje čepova, obična testera, marker, makaze, skalper...
Za početak treba obeležiti i izbušiti rupu za dovod vode u mlaznicu. Prvo sam pokušao to da uradim kružnom testerom za vađenje čepova ali to nije ispalo kako treba.
Testera koju sam imao je lošeg kvaliteta tako da je rupa ispala nepravilnog oblika. Mislim da je bolji način da se obeleži rupa na PVC cevi i malom burgijom bušiti ukrug, rupu do rupe. Tako bi se dobio pravilniji oblik rupe.
Pošto rupa nije ispala baš kako treba na parčetu gume sam obeležio veličinu rupe i isekao dihtunge da umanjim curenje oko konektora.
I dalje to nedihtuje baš kako treba, ali poslužiće za probu.
Sledeće je bilo napraviti prigušnicu koja će da smiri tok vode na ulazu u mlaznicu. Za to je upotrebljen sunđer koji mi je preostao od tapaciranja jedne stolice. Obeleženi su krugovi malo veći od prečnika cevi (ne previše veliki), i isečeno je oko 3-4 parčeta sunđera.
Jednan krug je stavljen u poklopac, ubačena je gumica za dihtovanje u cev, ubačen poklopac i nastavljeno punjenje cevi sa druge strane. ide još jedan krug na dno, zatim parčići nepravilnih oblika naslagani jedni na druge (iskoristio sam ostatke između isečenih krugova) da popune prostor oko ulaza u mlaznicu ionda još jedan krug odozgo. To bi trebalo da bude dovoljno da ukloni turbulentno kretanje vode prilikom ulaska u mlaznicu.
Preko toga dolazi mreža za komarce (koja je takođe iz rezerve, ostala...)da se mrežica ne bi pomerala uskoristio sam ona 2 poklopca višak, isekao sam od njih prstene koji su prečnika cevi. Morao sad da zasečem i jedan i drugi pomalo da im smanjim prečnik da se uvuku u cev i da drže mrežicu. Uloga mrežice je da drži cevčice na mesti i to je sve.
Zatim preko toga idu cevčice, ja moje nisam kratio iskoristio sam celu dužinu, zajedno sa zglobom.
Upotrebio sam 2 1/2 pakovanja od po 150 cevčica, ukupno nešto preko 300 cevčica. Uloga cevčica je da stvore laminarno kretanje vode. Zatim je navučen klizni PVC nastavak i odozgo opet postavljena mrežica, takođe fiksirana plastičnim prstenom od poklopca.
Posle mrežice dolazi prazan prostor i preko ide drugi poklopac. Pre postavljanja poklopca izbušena je rupa od 10mm i lepo obrađena finim brusnim papirom tako da nema iskrzanih ivica koje bi raspršivale mlaz.
Naravno pre postavljanja poklopca takođe ide gumica za dihtovanje i eto gotove mlaznice sa laminarnim tokom.
Prva proba je izvršena sa slabijim pritiskom i izgledala je otprilike ovako.
Mlaznica je bacala na 2 -2,5m, sa jačim mlazom se povećava i domet mlaznice, ali se javlja problem većeg pritiska pa poklopci imaju tendenciju da iskoče. Mlaz koji se dobija je prilično dobrog kvaliteta, odnosno ne rasipa se.
Sledeći put će biti i video snimka.
Potrebno je da rešim dihtovanje oko ulaza u mlaznicu i da obezbedim da se mlaznica ne raspadne zbog pritiska. Posle toga ide proba sa potapajućom pumpom za fontan, verovatno sa protokom od oko 500l/h. Pa onda...
Dovaljno za sada.
Нема коментара:
Постави коментар