среда, 21. децембар 2011.

Dolazi zima

Sutra je prvi dan zime. I naravno, spremno je dočekujem...
A sad čekamo, da padne sneg i onda pravac planina. Nadam se da će ove zime biti uređena staza na Crnom vrhu. Ako ne, onda ni Kraljevica nije daleko.
Vreme je da i ja stanem na snowboard. Daska je Rad-Air Seed dužine 157, cipele Northwave Freedom i vezovi Volkl Fastec. Ustvari vreme je bilo odavno ali nije bilo mogućnosti. Ove zime pravim prve korake... Da li bi trebalo da se osećam kao malo dete? Mmmm ... Ima nečega tog oblika, osećaja...

недеља, 20. новембар 2011.

Mapiranje

Posle duže pauze ponovo sam nastavio sa izradom mape Bora. Red je došao na crtanje kuća i zgrada na mapi, obeležavanja kućnih brojeva i adresa istih i sređivanje POI tačaka u gradu. Taman da nečim popunim duge zimske večeri. A na proleće me čeka izmena saobraćajnica u gradu, treba ucrtati kružne tokove, za sada 3 a u najavi je još jedan. Pa onda zološki vrt...

понедељак, 10. октобар 2011.

Zanimljiva matematika

Većini ljudi je matematika teška i ne razumljiva. Evo nekoliko trikova koji će dobro doći svakome kada treba nešto pešaka (bez digitrona) brzo da se izračuna.

Množenje sa 11
Svima je poznat trik pri množenju broja sa 10, doda se 0 na kraju, ali takođe postoji vrlo jednostavan trik pri nmoženju sa 11. Za primer uzmimo broj 43.
Razdvojimo dve cifre 4_3 pa onda dodamo njihov zbir između 4_(4+3)_3 i dobijemo rezultat 43*11=473.
Ili u slučaju da je zbir cifara dvocifren broj, npr 84.

субота, 24. септембар 2011.

Paralia septembar 2011


Letovanje početkom septembra? Možda i nije tako loša ideja, vredi pokušati. Pala je odluka, znamo državu još da odaberemo mesto. Paralia za 120 evra po osobi prevoz i smeštaj 11. - 21. septembar, može, idemo. Pakujemo se u jedan veliki i jedan mali ranac, što se kasnije ispostavilo kao sasvim dovoljno, čak neke stvari nismo ni obukli. U veliki ranac je stalo sve što nam treba i on ide u prtljažnik, a mali ranac je za klopu, vodu i par toplijih stvari za preko noći.

четвртак, 1. септембар 2011.

Vašar

1. septembar... Uvek u lepom sećanju, čak i kada sam išao u školu bio je to lep dan. Svakog 1. septembra je vašar u Salašu, što znači da se ja dobro zabavljam dok je za druge početak školske godine. To mi je uvek bio dobar izgovor za izostanak prvog dana u školi, ništa ne propuštam... i onako se tada samo deli raspored časova.

уторак, 30. август 2011.

Skart

Još jedan podsetnik, ovog puta za skart konektor, gde šta ide.


1 AOR Audio Out Right 0.5 V rms <1k ohm
2 AIR Audio In Right 0.5 V rms >10k ohm
3 AOL Audio Out Left + Mono 0.5 V rms <1k ohm
4 AGND Audio Ground

5 B GND RGB Blue Ground

6 AIL Audio In Left + Mono 0.5 V rms >10k ohm
7 B RGB Blue In 0.7 V 75 ohm
8 SWTCH Audio/RGB switch / 16:9 0-2 V=TV, 5-8 V=WideScreen, 9.5-12 V=AV Mode >10 kohm
9 G GND RGB Green Ground

10 CLKOUT Data 2: Clockpulse Out (Unavailable ??)

11 G RGB Green In 0.7 V 75 ohm
12 DATA Data 1: Data Out (Unavailable ??)

13 R GND RGB Red Ground

14 DATAGND Data Ground

15 R RGB Red In / Chrominance 0.7 V (Chrom.: 0.3 V burst) 75 ohm
16 BLNK Blanking Signal 1-3 V=RGB, 0-0.4 V=Composite 75 ohm
17 VGND Composite Video Ground

18 BLNKGND Blanking Signal Ground

19 VOUT Composite Video Out 1 V 75 ohm
20 VIN Composite Video In / Luminance 1 V 75 ohm
21 SHIELD Ground/Shield (Chassis)

Joomla! favicon

Ovo je nešto jednostavno, a ne koristi se često pa lako zaboravim, znači podsetnik.
Promena podrazumevane ikonice za sajt u Joomla! Potrebno je napraviti željenu ikonicu veličine 16x16 piksela i sačuvati je kao favicon.ico, najlakše je to uradeti u GIMP-u jer već ima mogućnost čuvanja u formatu .ico. Zatim se ikona prebaci u direktorijum templeta koji se koristi za sajt (npr: joomla_root_dir/templates/ime_templeta/favicon.ico). I to je sve, ponovo učitati stranicu, u slučaju da se ne pojavi ikona u adresnoj liniji pretraživača ponoviti učitavanje stranice više puta ili isprazniti keš pretraživača pa učitati stranicu ponovo.

субота, 20. август 2011.

Orthodox Celts

Danas se održavaju Dani banje u Brestovačkoj banji kod Bora, povodom toga je sinoć održan koncert u anfiteatru ispred doma kulture na kome su nastupili Orthodox Celts. Dani banje je kulturna manifestacija koja se održava svake godine u ovo vreme, na njoj se takmiče u pripremanju tradicionalnih jela iz ovog kraja, izvodi se predstava dolazak Kneza, pojavljuju se kulturno umetnička društva... Jednom reči pravi vašar.
Nego vratimo se na koncert.

Kao i što se očekivalo, koncert je bio odličan, digao je borsku publiku željnu koncerata na noge. A imam utisak da su se i sami članovi grupe lepo zabavili i proveli. Tome ide u prilog i činjenica da su svirali čitava 2 sata tako da se sve završilo oko 23 časa. Novouređeni anfiteatar su zadovoljno napustili i mlađi istariji građani Bora.
Evo još malo atmosfere sa koncerta...

понедељак, 15. август 2011.

Baterije

 Kako je porasla popularnost digitalne fotografije i mobilnih telefona tako je porasa potreba za punjačem baterija. Sad malo da razbijemo zablude o baterijama.

Prvo da li je potrebno formirati bateriju, odnosno puniti 3 puta po 12 sati?

Zavisi od baterije, ako je litijum-jonska (Li-ion) ili litijum-polimer (Li-polymer) odgovor je NE. Ove baterije su već fabrički formirane i u većini slučajeva do pola pune tako da ih samo treba dopuniti i na dalje normalno koristiti. Odnosno punjač se sam isključi kada napuni bateriju. Tako da nema razloga držati punjač uključen u struju 12 sati kad on ništa ne radi.

Ako je baterija nikl-metal-hidrid (NiMH) ili slična punjiva baterija i DA i NE. Odnosno bateriju treba formirati ali ne tako što je punimo 3 puta po 12 sati već na sledeći način. U slučaju da imamo pametan punjač to i nije neki problem, punimo bateriju dok se punjač sam ne isključi, koristimo bateriju dok se ne isprazni do kraja. Kada fotoaparat počne sam da se gasi zbog slabe baterije to ne znači da je ona skroz prazna, da jeste nebi imala snage da pokrene fotoaparat a kamoli objektiv da uvuče kad ga gasi. Najbolje bi bilo da kod sebe imamo recimo baterijsku lampu koja koristi te iste baterije i da ih ispraznimo u njoj tako što ćemo držati lampu uključenu dok se sama ne isključi. Ovo je bitno zbog memorijskog efekta kod NiMH baterija. Zatim baterije puniti ponovo i postupak se ponavlja dog god vam baterije traju. NiMH baterije se posle nekoliko punjenja formiraju, ali lako možemo smanjiti njihov kapacitet ako ih punimo kada su poluprazne. Ako imate neki skuplji pametni punjač on možda ima i funkciju pražnjenja baterija pre punjenja tako da o gore pomenutom memorijskom efektu i pražnjenju baterija da kraja ne morate vi da brinete, on će to uradeti umesto vas. Narano koliko para toliko muzike, ako nemate pametan punjač, ne isključuje se sam kada napuni baterije, odnosno stalno ih puni dok ga vi ne isključite iz struje sledeća formula će vam biti od koristi.

vreme(h) = (kapacitet_baterije (mAh) / struja_punjaca (mA)) *1,4


Uz pomoć ove formule se izračunava koliko dugo treba držati punjač uključen. Kapacitet baterije je obično naglašen velikim brojkama negde na bateriji. Struja punjača je obično negde na etiketi ili na telu punjača. Naravno važi ono da pre punjenja ispraznite baterije do kraja. Na taj način će baterije duže trajati i duže imati naznačeni kapacitet.

Memorijski efekat ne postoji kod litijum-jonskih i litijum-polimer baterija tako da njih možete u bilo kom trenutku dopunjavati i prekinuti punjenje i kada baterija nije puna, pa opet nastaviti sa punjenjem kada vam se pruži prilika.

Sledeći put kada vam kažu da telefon punite 3 puta po 12 h da formirate bateriju, recite hvala uz osmeh (ali ne podrugljiv) i nemojte ih poslušati.

петак, 29. јул 2011.

LAMP server na Ubuntu 11.04

Posle dužeg vremena ponovo mi je zatrebao Apache i PHP da bi isprobao nešto. Pošto sam u međuvremenu preinstalirao Ubuntu morao sam da instaliram LAMP server (LinuxApacheMysqlPhp) ponovo. Postoje više načina, a ja ću ovde zabeležiti za sebe kao podsetnik onaj najbrži i najlakši.
Za razliku od prethodne verzije Ubunta na 11.04 alat tasksel nije instaliran pa je potrebno prvo njega instalirati. Pokrene se terminal i idemo...
$ sudo apt-get install tasksel
Zatim pokrenemo tasksel i instaliramo LAMP server. To možemo učniti na dva načina, pokrene se tasksel bez ikakvih opcija i iz liste taskova se izabere LAMP-server
$ sudo tasksel
ili se odmah izabere task koji želimo da instaliramo (u ovom slučaju LAMP-server)
$ sudo tasksel install lamp-server
U toku instalacije potrebno je postaviti lozinku za root korisnika za MySQL server. Po završetku instalacije proveravamo da li server radi tako što u internet pretraživaču kucamo adresu http://localhost posle čega treba da dobijemo početnu stranicu servera na kojoj piše It works! uz obaveštenje da je to podrazumevana stranica i da server radi ali nikakav sadržaj još uvek nije dodat.
Sledeća stvar koja je meni potrebna je da omogućim Apache2 modul userdir da bih mogao da pravim stranice u poddirektorijumu svog Home direktorijuma. U suštini modul userdir Vam omogućava sa napravite direktorijum u svom Home direktorijumu, podrazumevano ime je public_html (ovo važi za sve korisnike na računaru), da tu postavite sajt i da mu pristupate sa http://localhost/~ime_korisnika. Ovo se može postići na više načina ali je najjednostavnije sa komandom:
$ sudo a2enmod userdir
U slučaju da se sajt smešta u neki drugi direktorijum a ne u public_html potrebno je izmeniti fajl /etc/apache2/mods-available/userdir.conf pri čemu promena utiče na sve korisnike na računaru. U fajlu se pronađe public_html i zameni imenom direktorijuma u kome nam se nalazi sajt. Pošto mi je potreban i php, a on je isključen za korisničke direktorijume potrebno je izmeniti i fajl /etc/apache2/mods-available/php5.conf u kome treba komentarisati linije
#    <IfModule mod_userdir.c>
#        <Directory /home/*/public_html>
#            php_admin_value engine Off
#        </Directory>
#    </IfModule>
Posle svega ovoga još treba restartovati server i to je to...
$ sudo /etc/ini.d/apache2 restart
Za kraj se napravi direktorijum public_html.
$ mkdir ~/public_html

понедељак, 11. јул 2011.

Izrada laminarne vodene mlaznice

U toku vikenda sam na vikendici napravio prvu, probnu verziju mlaznice. Tamo imam alat i prostor gde da radmin. Sve ukupno mi je trebalo oko sat vremena. Evo i konačnog spiska materijala.
  1. PVC cev prečnika 110mm
  2. PVC klizni nastavak prečnika 110mm
  3. PVC poklopac za cev prečnika 110mm - 4 kom.
  4. gumice za dihtovanje prečnik 110mm- 3 kom.
  5. plastične cevčice za sok - oko 300-350 kom.
  6. sunđer
  7. nastavak za baštensko crevo - 1 kom.
  8. mrežica za komarce

четвртак, 7. јул 2011.

Laminarna vodena mlaznica

Ili ti laminar wather jet...
Dosta toga može da se nađe na internetu o laminarnim mlaznicam, između ostalog i uputstva kako napraviti istu. Onda bi mogli da probamo. Šta mi se treba? Jedna PVC kanalizaciona cev (u mom slučaju klizni nastavak i najkraća cev od 110mm prečnika), poklopac za istu komada 2, gumica za dihtovanje takođe komada 2, 3 do 4 pakovanja cevčica, parče sunđera, konektor za baštensko crevo, mrežica za komarce i nešto alata. Jedan flomaster, makaze, par burgija, kružna testera za vađenje čepova i bušilica (poslužiće i ona na baterije).
Kako ustvari sve to radi? Cev se zatvori sa donje strane, izbuši se rupa sastrane ili na dnu za konektor za crevo, odnosno tu dolazi voda. Zatim se iseče sunđer prečnika malo većeg od unutrašnjeg prečnika cevi , da se lepo zaglavi u cevi i da se nebi pomerao. Sunđer usporava vodu i eliminiše turbulenciju. Zatim dolazi prazan prostor, pa mreža za komarce, pa cevčice za sok. Zatim opet mreža za komarce da drži cevčice na svom mestu. Cevčice usmeravaju vodu da se kreće uzdužno kroz cev i smanjuju mogućnost stvaranja turbulencije u vodi zbog svog malog prečnika. Na kraju dolazi prazan prostor i poklopac sa rupom na sredini kroz koju izlazi lamirani mlaz. Rupa mora da bude lepo obrađena da nebi došlo do rasprskavanja mlaza.
I to bi bilo to. Delove imam, alat imam, još samo da krenem da radim.